Kredi ve Finans Portalı

İpotek Karşılığı Kredi

İpotek karşılığı kredi, bankalarca sunulan kredi hizmetlerinden biri olup özellikle kredi notu ya da geliri yetersiz olan bireyler tarafından sıkça kullanılan kredi türlerinden biri olarak son dönemde büyük rağbet görüyor.

Rehber olarak kullanılabileceğine inandığımız bu içeriğimizde ipotek karşılığı kredi ile ilgili en çok merak edilenlerden söz edecek ve bu konuda herkesin aklına gelebilecek soruları en doğru şekilde ve güncel haliyle yanıtlıyor olacağız.

İpotek Karşılığı Kredi Nedir?

İçeriğimize ilk olarak ipotek karşılığı nedir? sorusu ile başlayalım. İpotek karşılığı kredi, sahip olunan bir taşınmazın bankaya ipotek olarak verilmesi karşılığında kredi çekmeyi ifade eder. Bu kredi taşıt kredisi ya da konut kredisi de olabilirken ipotek karşılığı kredi denince akla ilk olarak ihtiyaç kredisi gelir. 

Bankalar, ihtiyaç kredisi hizmeti sunarken kişilerin gelirine göre belirli bir maksimum kredi tutarı belirler ve belirli istisnalar dışında bu sınırı aşmazlar. Hatta gelirin yüksek olduğu durumlarda bile belirli tutarın üzerindeki ihtiyaç kredisi talepleri, banka tarafından risk olarak görülür. Bankaların belirlediği maksimum ihtiyaç kredisi sınırının üzerinde kredi çekmek için ipotek karşılığı kredi kullanılabilir.

İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Teminatlı kredi sürecini ipotek karşılığı kredi nasıl alınır? başlığı altında yanıtlayacağız. Size birazdan sunacağımız bankalardan birine giderek ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmanızla süreç başlar. Başvurunuz reddedilirse ya da değerlendirme aşamasında daha düşük tutarda kredi verilebileceği söylenirse kredi çekmek için bankaya teminat olarak ipotek verebileceğinizi belirtmeniz gerekir.

Bankalar, ihtiyaç kredilerini genellikle teminatsız verirken kredi için ipotek vermek bu bağlamda elinizi güçlendirecektir. Bankanın onayı sonrasında size ya da başkasına ait bir konutu (bir yakınınız ya da ailenizden biri olabilir) ipotek vermeden önce bankaya ilgili taşınmazın tapu görüntüsünü ibraz etmeniz gerekir. Bir başkasına ait tapunun bankaya ipotek verilebilmesi için o kişinin de yazılı onayı gerekir. Bazı bankalar ise yalnızca kredi verecekleri müşterilerine ait taşınmazları ipotek olarak kabul ederler.

Kredinin teminatla kullandırılması için ilk olarak ilgili taşınmaz için ekspertiz yapılır ve taşınmazın banka kriterlerine uygun olup olmadığına bakılır. Tapu kayıtlarında arsa ya da tarla olarak görülen meskenler, bankalar tarafından ancak özel onayla teminat olarak kabul edilebilir. Bazı bankalar ise bu gibi kayıtların olduğu tapuları teminat olarak kabul etmeyi tercih etmiyor. 

Ekspertiz sonrasında taşınmazın değeri belirlenir ve bu defa ipotek süreci başlatılır. İpotek sürecinde bankanın 1. Dereceden ipoteği taşınmaz üzerine konularak teminat alım işlemi tamamlanmış olur. Teminat alındıktan sonra bankanın uygun göreceği marj üzerinden kredi kullanımı gerçekleşir. 

Bankaya olan ihtiyaç kredisi borcu sona erene kadar taşınmaz üzerindeki ipotek kaldırılmayabilir. Bazı bankalar ihtiyaç kredisinin belirli bir tutarının ödenmesi halinde ipoteği kaldırabilirler. Bununla ilgili bilgileri kredi öncesinde bankadaki müşteri temsilcinizden almanızı öneririz. Aksi taktirde normal standart sürece göre borç sona ermeden taşınmaz üzerindeki ipotek kaldırılmayacaktır. 

Evi İpotek Edip Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Evi ipotek edip ne kadar kredi çekebilirim? sorusunun yanıtını verebilmek için ipotek olarak verilecek konut ya da benzeri gayrimenkulün ekspertiz değerini bilmek gerekir. Ekspertiz süreci sonrasında taşınmaza bir değer biçilir; fakat bankalar bu değerin tamamı üzerinden kredi vermeyi tercih etmezler. Bankadan bankaya değişebilecek bu marj genelde ekspertiz değerinin %75-80’i kadardır. Örneğin; 500.000 TL ekspertiz değerli bir yer için banka tarafından en fazla 375.000 TL ile 400.000 TL arasında kredi çekilebilir.

Yukarıda sunduğumuz sayısal veriler tamamen bankaların ortalama işlem marjına göre belirlenmiştir. Banka, daha düşük veya daha yüksek marj oranı ile de işlem yapabilir. Burada müşterinin geliri ve kredi notu seviyesi de belirleyicidir. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere kredi notunuz ve geliriniz ne kadar yüksek olursa buna paralel olarak bankadan alabileceğiniz kredi miktarı da artacaktır. 

İpotek Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Teminat ile kredi çekme sürecinden söz ettikten sonra şimdi de önemli olduğuna inandığımız bir diğer bölüm olan ipotek karşılığı kredi veren bankalar kısmına geçelim. Birçok banka çeşitli şartlarla ipotek karşılığı kredi hizmeti sunmakta. Sizlere bu bankaların özel şartlarından ve hizmetlerinden ayrı ayrı söz etmeye çalışacağız.

Ziraat Bankası 

Ziraat Bankası ipotek karşılığı kredi hizmeti en çok tercih edilen kredi seçeneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ziraat Bankası, konut için ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi imkânı vermekte. Kredinizi 36 aya kadar dilediğiniz vadede çekme şansına sahipsiniz. 

ziraat ipotek karşılığı kredi

Ziraat Bankası ipotekli kredi sürecinde ipotek konulacak konut için DASK ve yangın sigortası zorunlu tutulmakta. Ayrıca kredi müşterisine kredi tutarına ve vadesine göre değişebilen tutarda hayat sigortası da yapılır.

Vakıfbank

Teminat karşılığı kredi çekmek isteyenlerin bir diğer durağı da Vakıfbank. Ziraat Bankası’ndan farklı olarak Vakıfbank ipotekli kredi seçeneğinde ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi çekilebilmekte. DASK, konut yangın ve hayat sigortaları da yine kredi için zorunlu.

vakifbank ipotek karşılığı kredi

Kat mülkiyeti veya kat irtifakı olan bir konut tapusuyla Vakıfbank şubelerinden birine giderek Vakıfbank ipotek karşılığı kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Vakıfbank hesabınız varsa ana hesabınızın bağlı olduğu şubeye gitmenizi tavsiye ederiz. 

TEB

TEB ipotekli kredi ürünü, şu ana kadar gördüğümüz diğer 2 banka ile beraber en çok tercih edilen seçeneklerden biri. Diğer bankalar gibi 36 aya kadar vade seçenekleriyle ekspertiz değerinin %60’ına kadar ihtiyaç kredisi çekebileceğiniz TEB’ de uygun faiz oranları da önemli bir avantaj sağlıyor.

Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti kaydı olan bir taşınmazı TEB’ e ipotek olarak vermeniz halinde kredi imkânlarından hemen faydalanabilirsiniz. Başvurularınızı gerçekleştirmek için size en yakın TEB şubesine gitmeniz ve ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. 

Akbank 

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar listemizde kendine ilk 4 içerisinde yer bulan Akbank da özellikle son dönemde ön plana çıkmakta. İpotek olarak sunulacak taşınmazın ekspertiz değerine göre %75’e kadar kredi çekilebilmekte. Konutun yanı sıra işyeri ipoteğiyle ihtiyaç kredisi hizmetlerinden yararlanmak da mümkün. 

akbank ipotek karşılığı kredi

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Hangi banka ipotekli kredi veriyor? sorusuna bazı detaylarıyla yukarıda yer verdiğimiz 4 banka dışında da yanıt vermek mümkün. Aşağıdaki listede yer alan bankalardan birine de ipotek karşılığı kredi başvurusunda bulunabilirsiniz;

İpotekli Kredi Şartları

İpotekli kredi şartları hemen hemen her bankada uygulanan şartlar olup ufak değişikliklerin olması muhtemeldir. Ne var ki belli başlı şartlar tüm bankalar tarafından istisnasız aranmakta. İpotekli kredi şartları için hazırladığımız özel listeyi alt kısımda bulabilirsiniz. Bu şartların sağlanması halinde dilediğiniz bankadan ipotekli kredi alabilirsiniz.

 • İpotek olarak sunacağınız konutun kat irtifakı ya da kat mülkiyeti statüsünde olması gerekir.
 • İpotek olarak vereceğiniz taşınmazın banka kriterlerine uygun olması gerekir.
 • Bankaya teminat olarak sunulacak konut üzerinde icra veya haciz kaydı olmamalı, başka bir bankanın ipoteği de bulunmamalıdır.
 • Bir başkasına ait olan konut her banka tarafından teminat olarak kabul edilmeyebilir. Edilse de ipotek veren kişiden ve eşinden yazılı onay alınmalıdır.
 • İhtiyaç kredisi statüsünde olduğu için bu tip krediler maksimum 36 ay vade ile kullanılabilir.
 • Teminata alınacak konut için mutlaka ekspertiz yapılır ve ekspertiz ücreti müşteriden tahsil edilir.
 • İpotek olarak alınacak konut için kati suretle DASK ve konut sigortaları yapılır ve bu ücretler de müşteriye yansıtılır. Ayrıca kredi borcu sona erene kadar her yıl DASK ve konut sigortası yenilenmelidir.
 • İpotekli ihtiyaç kredisi şartlarından biri de kredi müşterisinin resmi gelir sahibi olması ve mutlaka 18 yaşından büyük olması gerektiğidir. 
 • Ekspertiz değerinin belirli bir tutarına kadar kredi çekilir ve bu oran bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.
 • İpotekli ihtiyaç kredisi hizmeti sunan neredeyse her banka kredi sürecinde müşterisine hayat sigortası yapar ve bunu zorunlu kılar.
 • İpotekli krediler ihtiyaç kredisi sınıfında yer aldığı için KKDF ve BSMV vergilerine tabiidir. Güncel KKDF oranı %15 iken BSMV oranı ise %5’tir. 

İpotekli Kredi Hesaplama

İpotekli kredi hesaplama işlemi, mantıken ihtiyaç kredileriyle aynı şekilde yürütülmektedir. İpotek karşılığı kredi hesaplama işleminde kredi tutarı, kredi vadesi, kredi faiz oranı ve yıllık maliyet oranı gibi değişkenler belirleyicidir. Sizler için kullanabileceğiniz standart tutarlarla alakalı birkaç hesaplama örneğini tablo haline getirip paylaşıyor olacağız. Aşağıda yer alan tabloda bazı tutar ve oranlara göre hesaplama örneklerini görebilirsiniz. 

Kredi faiz oranı olarak ipotekli ihtiyaç kredisi hizmeti sunan bankaların genel ortalaması alınmış ve tüm hesaplamalar %1,59 ile gerçekleştirilmiştir. 

 

Kredi Tutarı Kredi Vadesi Kredi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme T
50.000 TL 36 Ay %1,59 1.932,78 TL 69.580,00 TL
50.000 TL 24 Ay %1,59 2.616,09 TL 62.786,02 TL
75.000 TL 36 Ay %1,59 2.899,17 TL 104.369,86 TL
75.000 TL  24 Ay %1,59 3.924,13 TL 94.179,02 TL
100.000 TL 36 Ay %1,59 3.865,56 TL 139.159,82 TL
125.000 TL 36 Ay %1,59 4.831,95 TL 173.949,74 TL

%15 KKDF ve %BSMV karşılığı tutarlar taksit ve toplam geri ödeme tutarına yansıtılmıştır. 

Ayrıca evinizi ipotek ettirip kredi nasıl alınır hakkında bilgi almak için “evi ipotek edip kredi almak” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.