Kredi ve Finans Portalı

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Listesi (75.000 TL Kadar )

Günümüzde artık nakit para ihtiyacı duyan kişilerin büyük bir bölümü bankalardan kredi çekmeyi tercih ederken kredi kullanım oranları her geçen gün artmayı sürdürmektedir. Özellikle de ihtiyaç kredisi kullanımı artarken bundaki en büyük pay bankaların geçmişe oranla daha kolay kredi onayı vermesidir. Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin aranılan koşulları taşımaları durumunda aynı gün kredi onayı verilerek ihtiyaç duydukları parayı almaları sağlanmaktadır. Hatta bankaya gitmeden kredi kullanımına izin verilmekte, kredi başvurusu onaylandığı anda kredi tutarının yatırıldığı bankamatik kartı müşterilere kurye ile teslim edilerek kredi kullandırımı sağlanmaktadır. Sunulan tüm bu haklardan yararlanmak için ise “kredi kullanmak istiyorum” diyen kişilerin belirli koşulları sağlaması gerekir.

Bankalardan İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

Her banka tarafından uygulanan kriterler farklı olup yine aynı kriterler için uygulanan esneklik payı da farklıdır. Örneğin her banka gelir belgesi talep etmezken, tüm bankalar kredi notu sorgulaması yapmasına rağmen bazı bankalara düşük kredi notuna kredi onayı, Bknz: “ https://finanskredirehberi.com/kredi-notu-dusuk-zayif-olanlara-kredi-veren-bankalar/  verebilmektedir. Bu nedenle kişinin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapması ve başvuruda bulunduğu bankadan kolay onay alıp almayacağını öğrenmesi gerekir. Günümüzde bankalar genel olarak;

  • 18 yaşından büyük,
  • Az riskli kredi notu ortalamasına sahip,
  • Düzenli bir geliri olan,
  • Kredi sicili temiz kişilere kredi onayı vermektedir.

Gelir Belgesisi Olmadan Kredi Kullandıran Bankalar

Bu konuda uygulanan yasal bir zorunluluk bulunmamasına rağmen bankalar kredi geri dönüşlerini garanti altına almak adına aylık düzenli gelire sahip olan müşterilerine kredi kullandırmayı tercih etmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi başvuru evrakları arasında maaş bordrosu ya da vergi levhası da istenmektedir.

Ancak sigortasız çalışan kişiler ya da serbest meslekle uğraşan kişiler için bankalar bazı esneklikler tanıyabilmektedir. Örneğin maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunduğu gibi kişinin banka hesabına düzenli olarak para girişi bulunuyorsa bu durumda o banka üzerinden yapılacak olan kredi başvuruları kabul edilebilmektedir. Bu bankalar arasında;

  • Odeabank
  • Finansbank
  • AktifBank
  • FibaBanka yer almaktadır.
Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Akbank Kredi Ekspres

Yine buna ek olarak Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve Yapı Kredi Bankası gibi bankalar da dönemsel olarak gelir belgesiz kredi kampanyaları düzenlemektedir. Ancak bu bankaların düzenlemiş olduğu kampanyalarda sadece belgeniz fiziki olarak sunulması istenmemektedir. Bunun nedeni de bankaların kurmuş oldukları Findeks kredi notu sistemi üzerinden sadece kimlik belgesi girerek tüm bilgilerinize ulaşması ve aylık gelirinizi zaten görüntüleyebilmesidir. Yani banka “çalışmayan kişilere kredi” vermediği gibi sadece sizden bu belgeyi fiziki olarak elden teslim etme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Geliri Olmayan Ev Hanımlarına / Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Var Mı ?

Bu konuda yaşanan bir diğer karmaşada ev hanımlarına kredi verilmesi ya da öğrencilere kredi veren bankalar olup olmadığı hakkında yaşanmaktadır. Öğrencilere kredi veren bankalar bulunmakta olup bu bazı kriterlere bağlıdır. 18 yaşını doldurmayan ve aylık geliri olmayan öğrencilere kredi verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Üniversite öğrencilerine kredi verilmesi hususunda ise belirleyici kriter öğrencinin gelir belgesi sunabilmesidir. Bazı bankalar öğrenci burs kredisi kullandırmak yerine öğrencilere burs tutarı ile limitli kredi kartı vererek burslarını alana kadar bu kart üzerinden harcama yapmalarına izin vermektedir.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar hususunda ise yine ev hanımının bir geliri olup olmadığı sorgulanır. Bu gelir kira kontratı gibi belgelenebilir bir gelire ait olabileceği gibi mevduat hesabı cüzdanı ya da sürekli para giriş çıkışı olan bir hesaba ait dökümde olabilir. Bankalar bu şekilde sürekli olarak bankalar ile çalışan ve hesaplarına düzenli para giriş çıkışı olan ev hanımlarına kredi kullandırabilmektedir.

Ancak hiçbir şekilde bankalar ile daha önce ilişkiye girmeyen, kredi kullanmayan, adına kredi kartı bulunmayan ve gelir belgesi sunamayan ev hanımı ya da öğrenciye kredi verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Burada bankanın amacı kullandırmış olduğu kredinin müşterisi tarafından ödeneceğinden emin olmak istemesidir. Batık kredi miktarını azaltmak isteyen bankalar artık daha zor kredi onayı vermekte, borcunu ödeme konusunda istikrarı olan kişilere kredi kullandırmayı tercih etmektedir. Kredi notu sorgulaması için,  https://finanskredirehberi.com/gsm-hatlari-uzerinden-sms-ile-cepten-kredi-notu-ogrenme/ kaynağından yararlanabilir veya http://www.akbank.com/kredi-notu-ogrenme linkinden yararlanabilirsiniz. Bir diğer yol ise Findeks kredi notu sistemi üzerinden yapılmakta olup aldığınız raporları kişisel üye panelinizden her daim ulaşabilirsiniz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Güncel Faiz Oranları

Bu yazımızda www.finanskredirehberi.com web sitesinden alıntılar yapılmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.