Kredi ve Finans Portalı

E-Devlet Emeklilik Günü Sorgulama

E-devlet emeklilik günü sorgulama işlemleri hizmete açıldı. Bu yeni hizmetle beraber vatandaşlar emeklilik hesaplama işlemlerini e-devlet üzerinden en doğru şekilde gerçekleştirebilecek. Peki, e devletten emeklilik sorgulama nasıl yapılır? Emeklilik durumu nereden takip edilir? Emeklilik yaşı hesaplama nasıl yapılır? Gelin emeklilik hayali kuran her vatandaşın merakla yanıt aradığı bu sorulara hep birlikte göz atalım.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E devletten emeklilik sorgusu yapabilmek için ilk olarak e-devlet şifresi almanız gerekmekte. Hâlihazırda kullandığınız emeklilik şifreniz varsa internet tarayıcınızla ya da e-devlet mobil uygulaması ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden e-devlet şifresi talep edebilir ve alacağınız şifre ile sisteme ilk girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli güvenlik adımlarını geçmeniz şartıyla şifremi unuttum alanını kullanarak unuttuğunuz e-devlet şifrenizi yenileyebilirsiniz.

E-devlet giriş yöntemlerinden biri de mobil ve internet bankacılık kanallarının kullanımıdır. Bu hizmeti sunan bankaların internet ya da mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E Devletten Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet girişi sonrasında şimdi de e devletten emeklilik sorgulama nasıl yapılır? sorusuna göz atalım. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kısmını kullanmanız gerekecek. Arama kısmına ‘’Çalışma Hayatım’’ yazarak detaylı çalışma detaylarınıza ulaşacağınız sayfaya giriş yapabilirsiniz.

emeklilik gunu sorgulama

Açılan sayfa 4a, 4b ya da 4c çalışma durumunuza göre otomatik olarak gelecektir. Sayfanın en üst kısmında mevcut çalışma durumunuzla ilgili gerekli tüm detayları görebilirsiniz. Tescil tarihi, işe başlama tarihi, prim günü sayısı, yaşınız ve sigortalılık süreniz bu kısımda yer alacak. Sigorta girişinize göre kaç yaşında emekli olacağınızla ilgili bilgileri de bu alanda bulabileceksiniz. Emeklilik yaşınızın karşısında emekliliğinize kaç yıl kaldığını, hemen altındaki gerekli prim gün sayısının karşısında ise kalan prim gününüzü görebileceksiniz.

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik yaşı hesaplama işlemlerinizi belirtmiş olduğumuz sayfadan gerçekleştirebilirsiniz. Alt kısımda görselde yer alan bölümde emeklilik yaşınızı görebileceksiniz. (Örneğin; 60 yaş) Burada yer alan yaş skalası sigorta giriş tarihindeki yasal sınıra göre değişkenlik gösterebilir. Karşı tarafında yer alan kalan yaş kısmında ise emeklilik için kaç yıl, kaç ay ve kaç gününüz kaldığını görebileceksiniz. Ek olarak emeklilik için kalan yıl sayısının yüzde kaçını tamamladığınızı da grafikle takip edebilirsiniz.

emeklilik yasi hesaplama

*Kişisel verilerin paylaşılmaması adına görselde emeklilik sorgusu yapılan kişinin prim gün sayısı, hizmete başlama tarihi, emeklilik yaşı gibi bilgiler silinmiştir.

Emeklilik Prim Hesaplama

Emeklilik prim hesaplama işlemleri de ‘’Çalışma Hayatım (e-devlet Kapısı) sayfasından yapılabilmekte. Yukarıdaki grafikte de göreceğiniz üzere istenen prim gün sayısı sol kısımda yer almakta. (Örneğin; 7200 Gün) hemen karşısında yer alan kalan prim gün sayısı alanında ise emeklilik prim gün sayısını doldurmanız için kaç gününüz kaldığını görebilirsiniz. % ile gösterilen alanda gerek duyulan prim gün sayısının % (yüzde) kaçını doldurduğunuzu göreceksiniz.

Emeklilik Durumu Nereden Takip Edilir?

Emeklilik durumu nereden takip edilir? sorusunun yanıtı da yine ‘’Çalışma Hayatım’’ sayfasında olacak. Emekliliğinize dair tüm önemli hesaplamaları bu sayfada en doğru şekilde görebilirsiniz. Eğer hâlihazırda çalışmaya devam ediyorsanız sisteme yansımayan SGK ödemelerini bir sonraki ay görebilirsiniz. Bunun için yine e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama sayfasına erişim sağlayarak sigortanızın en son hangi ay sisteme yansıdığını görebilirsiniz.

Çalışma Hayatım (e-devlet Kapısı) sayfasında emeklilik ve çalışma hayatınızla ilgili birçok işleminizi gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

emeklilik durumu

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere iş başvurusundan detay bilgilere, yapılandırma işlemlerinden SGK borçlarına kadar birçok önemli sayfaya tek bir sayfa üzerinden erişebileceksiniz. Örneğin; iş arıyorsanız ‘’İş Arıyorum’’ sekmesine tıklamanız yeterli. İŞKUR kaydınız varsa buradan ilgili işlere başvuruda bulunabilir, ayrıca iş ilanlarına da göz atabilirsiniz. Benzer şekilde Genel Sağlık Sigortası (GSS) gibi borçlarınızı da SGK Borçlarınız sayfasında bulabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok ihtiyaç duyulacak hizmete tek bir sayfa üzerinden kolayca erişim sağlayabileceksiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Çalışma hayatına devam eden ya da primlerini kendi ödeyen birçok vatandaşımız ne zaman emekli olurum? Tarzındaki sorulara yanıt aramakta. Emeklilik hesaplama işlemleri bir süre önce çok daha zorken artık günü gününe doğru bir şekilde hesaplama yapmak mümkün. Devlet, e-devlet sistemi sayesinde vatandaşların sorunsuz hesaplama yapmasının önünü açtı da diyebiliriz. Artık ne zaman emekli olabilirim? Gibi soruların yanıtını e-devlette bulabileceksiniz.

Çalışma hayatım özelliği henüz birçok kişi tarafından bilinmemekte ve bireylerin birbirine önermesiyle beraber giderek yaygınlaşmakta. Bu özelliği kullanan bireyler, emeklilik yaşını hesaplama konusunda resmi bir kaynaktan yararlanabilecekler. Bu şekilde emeklilik yaşı hesaplama işlemlerinin daha doğru şekilde gerçekleştirilmesi planlanmakta. Ek olarak e-devlet çalışma hayatım uygulamasına ileriki dönemlerde daha detaylı bilgiler eklenmesi de düşünülüyor. Emeklilik hesaplaması yapan bireyler, yakın zamanda ek bir uygulamaya gerek olmadan tüm emeklilik işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirme şansına sahip olacak. 

E-Devlet SGK Sorgulama

E-devlet, emeklilik dışında çalışma dönemi ile alakalı gerekli bilgileri de vatandaşlarla paylaşmakta. E-devlet SGK sorgulama sistemi, e-devlet uygulamasının en çok kullanılan özelliklerinden biri olarak göze çarpıyor. Yine e-devlet arama özelliğini kullanarak SGK hizmet dökümünüze kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için 4a, 4b ya da 4c durumunuza göre sorgulama yapmanız gerekmekte. Örneğin; 4a SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmak için arama kısmına ‘’4a hizmet dökümü sorgulama’’ yazmanız halinde ilgili sayfaya kolayca erişebilirsiniz.

Arama özelliği yerine e-Hizmetler menüsünü kullanarak gerekli hizmete, Kurumlar menüsünü kullanarak da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm hizmetlerine erişim sağlayabilirsiniz.

sgk sorgulama

Arama kısmını görseldeki gibi kullanmanız halinde detaylı hizmet dökümünüze kısa sürede ulaşabileceksiniz. Bilgiler, adına sorgulama yapılan kişiye göre otomatik olarak yapılacaktır. Eğer 4a, 4b ve 4c seçimini yanlış yaptıysanız herhangi bir bilgi gelmeyebilir. Bu durumda sırasıyla diğer seçenekleri deneyerek uygun menüye ulaşabilirsiniz. Arama sonrasında karşınıza çıkacak sayfanın en alt kısmında son 6 aya ait sigorta ödemelerinizi görebilirsiniz. Eğer aramayı genişletmek istiyorsanız hemen yan sekmedeki ‘’Detaylı Hizmet Dökümü’’ ne tıklamanız gerekmekte. Bu şekilde ilk işe giriş tarihinize bağlı olarak tüm SGK hizmet dökümünüze erişim sağlayabilirsiniz.

Bu sayfada sicil numaranız, meslek kodunuz, işyeri numaranız, kaç gün üzerinden sigorta primi ödendiği ve ne kadar ödeme yapıldığı ile alakalı bilgileri bulabilirsiniz. Açılan sayfada sağ üst köşede yer alan printer görselini kullanarak verileri yazdırabilir ya da bilgisayarınıza, cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Yazdırma işleminin ardından sayfada barkod bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer belgeyi bir kuruma ya da bankaya verecekseniz mutlaka barkod bulunması gerekmekte.

SGK hizmet dökümünü işyerinize sigorta ödemeleri ile ilgili itirazda bulunurken de kullanabilirsiniz. Meslek kodunuz farklı yazıldığı için sigortanız daha az ödendiyse, belirlenen prim gün sayısının altında bir gün yazıldıysa ya da buna benzer bir sorunla karşı karşıyaysanız e-devlet üzerinden alacağınız barkod içeren belge ile beraber işyerinize itiraz edebilirsiniz. Ayrıca sizden habersiz gerçekleştirilen SGK hareketlerinin detaylarını da yine bu sayfada bulmanız mümkün. Örneğin; habersiz bir şekilde SGK giriş/çıkışınız yapılıyorsa. Belirli dönemlerde prim sayınız sisteme daha az giriliyorsa ya da ödenmesi gereken tutarın altında bir tutarda prim ödemesi yapılıyorsa tüm kontrollerinizi SGK hizmet dökümü sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

Yaşlılık maaşı hakkında bilgi almak için yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.