Kredi ve Finans Portalı

BPO, Banka Ödeme Yükümlülüğü

İhracı gerçekleşen malların bedelinin,  malı ithal eden kişi tarafından teslim alınmasıyla ödemenin yapılmasına mal mukabili denilmektedir.

Satıcının sattığı malını alıcıya göndermesinden sonra malın sevk edilmek üzere yüklenmesine dair belgeleri ödenmek üzere gönderi bankasına ibraz edilmesine de vesaik mukabili ödeme denilmektedir.

BPO Neden Var?  (Bank Payment Obligation)

Türkçe karşılığı Banka Ödeme Yükümlülüğü olarak geçen BPO  bir bankacılık ödeme ürünüdür. Bu ürünün ortaya çıkmasının ilk sebebi ise dış ticaret gerçekleştirilmesinde banka garantisi olmayan ödeme yöntemlerine olan mal mukabil ve vesaik mukabil ödemeleri için banka güvencesi vermesi ve finansman desteği sağlamasıdır.

BPO Kullanıcısı Kimdir?

Ülke dışında mal ihracı yapan ve bu ihracat sırasında gönderilen malların bedelinin ödenmesi için banka güvencesi alan ihracatçılar diyebiliriz. İhracatı kolaylaştıran ve bazı prosedürleri ortadan kaldırarak güvence sağlayan bu işler ile ticari firmalar riskini azaltmaktadır.

Kurumsal müşterilerin para ihtiyacını da karşılayan onlarca banka BPO kurallarına göre hareket etmektedir. Bu bankaların içerisinde Türkiye’de faaliyette bulunan HSBC, İNG Bank gibi bankalarda bulunur.

BPO Nedir, Nasıl Çalışır?

Fââl durumdaki bütün ödeme usullerinin yerini alan bir ödeme olmamakla birlikte ihracat ticareti yapan kişilerin para ihtiyaçlarını karşılayan bir alternatiftir.

Özetle açıklarsak ihracat sonrası yükümlü bankanın dijital ortamda aldığı bilgileri veritabanına işleyerek uygun hâle getirmesiyle lehtar bankanın vadeli  veya vadesiz olarak malın tutarının ödeneceğine dair verdiği taahhüttür.

Alıcıyla satıcı BPO kullanmak zorunda değildir. Ancak kullanmak istiyorlarsa oluşacak şartlara ve karar alındıktan sonra bankalara teklif verirler. Bu teklif sonrası müdahil olan bankalar ödeme için gerekli olacak bilgileri belirledikten sonra aldıkları oluşturulmuş veritabanı oluşturma talimatı ile BPO yürütümü için gerekli belgeleri belirlerler.

BPO’nun Satıcılar İçin Avantajları Neler?

Ödemeyi zamanında alma, alacağı tutarı erken tahsilini yapabilme, paranın ödenme riskini kaldırma, faiz maliyeti azaltarak faktoringe alternatif bir yol buma olarak sıralayabiliriz.

BPO’nun Alıcılar İçin Avantajları Neler?

Satıcılara zamanında ödeme yapabilme, kredi kullanma yolu, nakit akışını sağlama, oluşacak idari masrafları en aza indirme, mal tedarikinin  en aza indirilmesi olarak sıralanabilir.

Bunlarla birlikte bankalarda da sayısız avantaj sağlayan BPO otomatik çözümler sağlayan piyasasının duyduğu ihtiyaçları ayrıntılı olarak karşılayabilmektedir.

BPO ve Akreditif Arasındaki Fark Nedir?

Akreditif mal ihracının gerçekleşmesi sonrası fiziki bütün belgelerin ilgili bankaya ibraz edilmesini gerçekleştirirken BPO’da mal mukabilinde olduğu gibi belgeleri satıcı alıcıya direk göndermektedir. BPO’a ise belgeler sadece doğru olup olmadığını eşleştirmek için bankaya gönderir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. levent dedi ki:

    evraklar direk alıcıya gönderildiğinde artık alıcı malları limandan çekebilir.
    bu sırada bankaya ulaşan evraklarda olumsuzluk anlaşmazlık olduğunda nasıl bir çözüm bulunuyor? alıcı artık malı alabileceği için herhangi bir olumlu yaklaşım göstermez. banka insiyatif alır mı? olası rezervler basitçe düzeltilebilir mi vs?