Kredi ve Finans Portalı

Bedelli Sermaye Artırımı Hisse Senedini Nasıl Etkiler?

Ülkemizde hisse senedi, bono, tahvil ve bunun gibi menkul kıymetlerin işlem gördüğü piyasa olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 2012 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte pay piyasası, borçlanma araçları piyasası, vadeli işlem ve opsiyon piyasası ve kıymetli madenler ve kıymetli taşlar piyasasının da dahil edilmesiyle birlikte Borsa İstanbul (BİST) olarak yeniden düzenlendi.

Borsa İstanbul’da işlem gören ve hisse senedi veren işletmeleri halka açık yani anonim şirketi olması gerekmektedir. Anonim şirketler çok ortaklı ve nakit ihtiyacı veya yatırım amaçlı olarak hisse senetlerini halka arz ederler. Bu sayede gerekli nakit ihtiyaçlarını karşılarlar. Bazı durumlarda bu işletmeler ödenmiş sermayelerini artırma yoluna giderek işletmenin defter değerini artırmak, yatırım yapmak veya işletmenin borsa değerini yükseltmek isterler. Bunun için de iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bedelli sermaye artırımıdır. Bu alternatiflerde ortaklardan payları ile orantılı olarak bir sermaye arz etmeleri istenir. Diğer alternatif olan bedelsiz artırımda ise işletmenin dönem sonu net karından doğrudan sermayeye nakit aktarılır ve bu sayede sermaye artırımı gerçekleşir. Peki, bedelli sermaye artırımı hisse senedini nasıl etkiler?

Sermaye Artırımında Değer Düşüklüğü Yaşanır Mı?

Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Her ortak işletmeye kendi elindeki kâğıtlarla orantılı olarak sermaye arz eder. Bu sayede işletmenin sermaye artırımı gerçekleşmiş olur. Burada ödenen bedel aslıdan bir masraf gibi görünse de işletmenin borsa ve defter değerinin artması ve işletmenin nakit akımında grafiğin yükselmesinden dolayı potansiyel yatırım imkânlarının ortaya çıkması bu durumu yatırımcının lehine çevirir. Yani kısacası bedelli sermaye artırımı hisse senedini nasıl etkiler sorusunun cevabı dolaylı yoldan yatırımcı için olumlu olacaktır.

Bir şirket faaliyetleri çerçevesinde bulanan bir işlemi mevcut olan kaynakları ile yürütecek serayeye sahip değil ise ve bu işlemi gerçekleştirmek için artırım talebinde bulunuyorsa hisse senedinin değeri için olumludur diyebiliriz. Ancak mevcut borçlarını kapatmak için artırım yapmak istiyorsa bu hisse senedinin değerinin düşmesine ve kaybetmenize neden olabilir. Öyle ki sermaye artırımına şirketin maddi olarak katkı sağlaması gerekir. Bu katkıyı sağlayamadığı takdirde sermaye artırımı gerçekleşemez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.