Kredi ve Finans Portalı

Artan Taksitli Konut Kredisi Kullanımı

Kişilerin gelirleri ile ödeme imkânları farklılık göstermektedir. Alacağı kredinin geri ödemesinin, kendi gelirine göre zamanla artan taksitlerle ödenmesine artan ödemeli konut kredisi denir.

Artan Ödemeli Taksitlerle Konut Alımı

Her insan kendi geliri ve giderinin hesabını yapar. Bunu yapmak zorundadır çünkü giderin gelirden fazla olmasıyla kendi adına zorlu bir süreç başlar. Her canlı yaşamını kolaylaştırmak ister ve kendi adına fırsatlar yaratmaya çalışır. Bazılarının en büyük hayalleri de bir ev sahibi olma hayalidir. Eline geçen fırsatları değerlendirmek isteyenler mevcut borçlarının yanında cazip olanaklarıyla almak istedikleri bir evle karşılaşabilirler. Bu evi almak isterler ancak devam eden borç ödemeleri bulunabilir. Kişinin borcu bir süre sonra bitecek olabilir ve o süre sonunda daha yüksek taksitler ödeme refahına kavuşabilir. Böyle durumda olan kişilere bankalar artan ödemeli konut kredisi verebilirler. Alacağınız kredi karşılığında ödeyeceğiniz taksitleri yapacağınız sözleşmedeki ödeme planı ile ileriki bir dönemde artırabilirsiniz. Ancak sabit ödeme faizinden daha yüksek bir oranla bu krediyi kullanabilirsiniz.

Burada krediyi alan ödeyeceği taksit miktarını, vadesini, taksitin artış dönemini müşteri kendisi belirler. Alacağınız evin yüzde seksen oranında kredi kullanırken sabit faizle, 240 ay’a kadar vadelerle bankalar konut kredisi hizmeti verebilmektedir. Kullanılacak kredi ile alacağınız ev ipotek ettirilir. Bankaların keseceği masraflar ise sabit kredi ödenmesi ile aynı olmaktadır.

Artan Ödemeli Konut Alımında Devlet Desteği

Devlet destekli konut kredisi kullanımından faydalanmak adına istediğiniz bankadan açacağınız konut kredi hesabı ile yatırımlarınıza başlamanızda mümkündür. 3-4 sene boyunca açtığınız hesaba yapacağınız düzenli ödemeleriniz ile devlet desteğini sağlamış olursunuz. Ancak bu faydadan yarar sağlamanız için en az üç yıl para yatırmalısınız. Haziran 2015’te yapılan düzenleme ile vatandaşlar Ağustos 2019’dan itibaren devlet katkısı alabilecektir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Hafta Sonu, Tatil Günleri Kredi Çekilir mi?

Artan ödemeli konut kredisini Garanti Bankası, 240 ay, QNB Finansbank 180 ay, Akbank 120 ay’a kadar vadelerle verebilmektedir. Devlet desteği için istediğiniz bankadan hesap açtırabilirsiniz.

Sonuç olarak ileriki dönemde bitecek borcunuz ile ya da alacağınız zamlar ve diğer gelirlerinizi hesaplayarak alacağınız konut kredisinin ödeme miktarını ve artışını siz belirleyebilir, faiz yükünden kurtularak borcunuzu daha kısa zamanda ödeyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.