Kredi ve Finans Portalı

Albaraka Türk Bes İptali

Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan bireysel emeklilik yaptırıp daha sonra sistemden ayrılmak isteyen kişiler, Albaraka Türk Bes iptali nasıl yapılır? diye çeşitli araştırmalar yapmakta. Sizlere bugün Albaraka Türk bireysel emeklilik iptali ile alakalı güncel tüm süreçten ve dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarından söz edeceğiz.

Albaraka Türk ün bireysel emeklilik sistemi 7 tane çeşitten oluşmaktadır. Bunlar rahat emeklilik , pratik emeklilik , hesaplı emeklilik , özel emeklilik , erken katılım emeklilik planı , güzel emeklilik ve değerli emeklilik başlıkları altında toplanmaktadır. Bu emekliler hakkında daha fazla bilgi almak için Albaraka Türk un resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz ; Albaraka Türk Bireysel Emeklilik Planları

Albaraka Türk Bes İptali Nasıl Yapılır?

Albaraka Türk Bes iptali nasıl yapılır? sorusunda önemli birkaç nokta söz konusuyken bu noktalardan biri bireysel emeklilik sözleşmesinin doğrudan Albaraka Türk tarafından yapılmadığı. Bankalar, kendi iştirakleri ya da dışardan hizmet aldıkları emeklilik ve hayat şirketleri vasıtasıyla müşterilerine bireysel emeklilik poliçesi keserler. Albaraka Türk, Katılım Emeklilik firması aracılığıyla müşterilerine bireysel emeklilik hizmeti sunmakta.

Bes iptali Albaraka Türk için Katılım Emeklilik aracılığıyla yapılıyor olsa da bankanın bu konuda mağdur etmediği bilinen bir gerçek. Birçok banka, bireysel emeklilik iptali için kendilerine başvuran müşterileriyle pek fazla ilgilenmeyip doğrudan emeklilik poliçesinin kesildiği şirkete yönlendirmekte. Bu durum özellikle bankanın köklü müşterilerini rahatsız edici bir davranış olarak göze çarpmakta. Bu gibi durumların yaşanma olasılığının Albaraka Türk nezdinde düşük olması banka açısından olumlu bir haber.

albaraka turk bes iptali

Katılım Emeklilik Bes İptali Nasıl Yapılır?

Albaraka Türk bireysel emeklilik hizmetlerinin Katılım Emeklilik tarafınca sağlandığını ifade ettikten sonra şimdi de Katılım Emeklilik Bes iptali nasıl yapılır? sorusuna değinelim.  Albaraka Türk Bes iptali için banka şubesine başvuruda bulunabiliyorsunuz. Şubede size bireysel emeklilik sözleşmesini nasıl iptal edebileceğiniz hakkında bilgiler sunuluyor. Teknolojinin gelişimiyle beraber bu gibi işlemler için banka şubesine gitmenize bile gerek yok. Albaraka Türk bireysel emeklilik iptali için doğrudan 0 850 226 01 23 numaralı Katılım Emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak da işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

0 850 226 01 23 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra size bant kaydı ile birkaç seçenek sunulacak. Bu seçenekler arasında yer alan bireysel emeklilik işlemlerine erişim sağlamak adına telefonunuzdan 3’ü tuşlamanız gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da Katılım Emeklilik çağrı merkezinin mesai saatleri. Katılım Emeklilik, çağrı merkezi üzerinden hafta içi 09:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet sunulmakta. Ayrıca resmi tatillerde de çağrı merkezinden hizmet alınamıyor.

Bireysel emeklilik işlem menüsüne eriştikten sonra bireysel emeklilik iptalini talep edebilirsiniz. Bu talep sonrasında doğrudan müşteri hizmetlerine bağlanacaksınız. Müşteri hizmetleri yetkilisine Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla bireysel emeklilik yaptırdığınızı ve sistemden ayrılmak istediğinizi beyan etmelisiniz. Yetkili, güvenlik amacıyla sizden birkaç soru ile alakalı yanıt alacak ve sözleşme sahibi olduğunuzdan emin olduktan sonra poliçeniz hakkında gerekli bilgileri sunacaktır.

Katılım Emeklilik müşteri hizmetleri yetkilisi bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmemeniz adına sizlere sistemin avantajlarından söz edecek ve bilmediğiniz hususlar hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Size sunulan bilgiler neticesinde Katılım Emeklilik bireysel emeklilik iptalinden vazgeçmek isterseniz bu durumu yetkiliye bildirerek işlemin iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Size sunulan bilgiler neticesinde kararınız değişmediyse bu durumu yetkiliye bildirmeniz halinde Katılım emeklilik Bes iptali süreci devam edecek.

albaraka turk bes

Birden fazla bireysel emeklilik sözleşmeniz varsa tamamını iptal edebileceğiniz gibi belirlediğiniz sözleşmelerin iptalini de talep edebilirsiniz. Bunun için Katılım Emeklilik internet sitesinden ya da Katılım Emeklilik mobil uygulamasından sözleşme numaralarını kontrol etmenizi ve iptal etmek istediğiniz sözleşmelere ait numaraları çağrı merkezini aramadan önce bir yere not etmenizi tavsiye ederiz. Böylece dilediğiniz sözleşmeleri iptal edip kalan sözleşmelerin devam etmesini sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde ayrılma yerine ara verme taleplerinizi de yine Katılım Emeklilik müşteri hizmetleri üzerinden gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

Bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmekte kararlı olduğunuzu anlayan müşteri hizmetleri temsilcisi sözleşme iptali sonrasında ne tür kesintiler olacağını ve iptal süreci tamamlandığında hesabınıza ne kadar ödeneceğini bildirecektir. Daha sonra size iptal sözleşmelerini ne şekilde almak istediğiniz sorulacaktır. Albaraka Türk Bes iptal formlarını adresinize isteyebileceğiniz gibi doğrudan e-posta adresine gönderilmesini de talep edebilirsiniz. Formların fiziki olarak adresinize gönderilmesi işlem süresi açısından gereksiz bir zahmete girişmenize sebep olacağından formları mail adresinize istemeniz daha sağlıklı olur.

Formlar sistemde kayıtlı mail adresinize gönderildikten sonra çıktısını alarak ilgili alanları doldurmanız istenir. Albaraka Türk Bes iptal formları 4 sayfadan oluşmaktadır. Adınız ve soyadınızla birlikte formu imzaladığınız tarihi de ilgili alanlara doldurmalı ve imza kutucuğu bulunan kısımları imzalamalısınız. Daha sonra hesap bilgileri adımında bireysel emeklilik iptali sonucunda hesabınıza geçecek tutarın hangi banka hesabınıza aktarılacağını belirleyebilirsiniz. Eğer Albaraka Türk veya Kuveyt Türk hesabınız bulunuyorsa bu bankalardaki hesap bilgilerinizi yazmanız, iadenin daha çabuk yapılmasını sağlar. Dolayısıyla bu bankalardan birinde hesabınız varsa banka ve hesap bilgileri alanını buna göre doldurmanızı tavsiye ederiz.

Formları imzalayıp dijital kopyasını oluşturduktan sonra katılım emeklilik tarafından gönderilen maile cevap şeklinde bir e-posta oluşturabilirsiniz. Dijital kopya oluşturmak için akıllı telefonlar için tasarlanan tarayıcı uygulamalarını kullanabilir, dilerseniz bilgisayara bağlı bir tarayıcıdan da tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tarama sonrasında belgelerin okunaklı olması şart olduğundan tarama kalitesine ekstra özen göstermenizi öneririz.

Bir önceki başlıkta Albaraka Türk şubelerinden Bes iptal başvurusu yapılabildiğinden söz etmiştik. Dilerseniz Katılım Emeklilik tarafından gönderilen evrakları imzaladıktan sonra Albaraka Türk şubelerinden taratabilir, yine şubedeki temsilcilerden biri aracılığıyla mail olarak gönderebilirsiniz. Albaraka Türk bireysel emeklilik sözleşmesine aracılık eden personelden bu hususta yardım istemeniz halinde talebiniz yanıtsız kalmayacaktır.

Bes İptali Sonrası Para İadesi Kaç Günde Ödeniyor?

Bireysel emeklilik işlemlerinde en merak edilen sorulardan biri de Bes iptali sonrası para iadesi kaç günde ödeniyor? Şeklinde karşımıza çıkmakta. Sözleşmeleriniz Katılım Emeklilik firmasına ulaştıktan sonra ödemeniz 20 iş günü içerisinde bireysel emeklilik iptal formunda belirttiğiniz hesabınıza aktarılacaktır. Sözleşmenin incelenme süresi, genel yoğunluk, belirtilen banka bilgisi ve iptal formunun eksiksiz doldurulması durumuna göre ortalama 10 iş günü içerisinde ödemenin yapıldığı görülmekte.

20 iş gününden kasıt sadece mesai günlerinin hesaplanmasıdır. Yani bu hesaplamayı yaparken hafta sonu ve resmi tatilleri iş günü olarak saymamanız gerekiyor.

Bes İptal Edince Para Geri Gelir mi?

Bes iptal edince para geri gelir mi? sorusunun yanıtı sözleşmenin oluşturulma tarihine, toplan ödenen bireysel emeklilik prim tutarına ve ödeme alımı için gerekli şartların yerine getirilip getirilmemesine göre değişkenlik göstermekte. Eğer yakın zamanda bireysel emeklilik yaptırıp çok fazla ödeme yapmadıysanız hiç para ödenmemesi de muhtemel. Ayrıca sözleşme şartlarına göre belirlenen süreden önce çıkış yapmak istediğinizde yasal bir takım kesintilere de maruz kalabilir, böylece yatırdığınız ana para tutarından daha düşük bir iade de alabilirsiniz.

Katılım Emeklilik Hangi Bankaya Ait?

Albaraka Türk Bes iptalinden söz ederken işlemlerin Katılım Emeklilik aracılığıyla gerçekleştirildiğinden söz etmiştik; bu sebeple Katılım emeklilik hangi bankaya ait? Sorusuna da değinmekte fayda görüyoruz. Katılım Emeklilik; ülkemizde faaliyet gösteren iki köklü katılım bankası olan Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün ortak iştirakidir. Her iki bankanın eşit ortaklığının olduğu bu firma, hem Albaraka Türk, hem de Kuveyt Türk müşterilerine hizmet amacıyla kurulmuştur.

‘’Katılım Emeklilik Bes İptali Nasıl Yapılır?’’ başlığı altında sunduğumuz bilgiler, Kuveyt Türk Bes iptali için de geçerli olup bu bankadan yapmış olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmelerinin iptalinde de aynı yolu izleyebilirsiniz.

Ayrıca bireysel emeklilikten kurtulmak için gerekli telefon numaralarını da şu konumuzdan inceleyebilirsiniz ; Bes ayrılmak için telefon numaraları 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.