Kapatılan Kredinin Hayat Sigortası Bedeli Nasıl Geri Alınır?

Her ne kadar zorunlu olmasa da bankalar gelir kaynaklarından birisi olan Hayat Sigortasını kredi tahsisi yaparken müşterilerine poliçelendirme yoluna giderler. Böylelikle kredilerden kazanırken, aynı zamanda sigorta poliçesi üzerinden de kazanç sağlamış olurlar. Hatta kredi kampanyaları düzenlerken hayat sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki farklı ödeme planı ile müşterilerini sigorta yaptırmaya yönlendirme çabaları vardır.

Neden Hayat Sigortası

Bir bakıma krediyi kullanan kişiler içinde önemli olan bu sigortanın talebi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Düşük rakamlar karşılığı bile olsa yaptırmak istemeyen kişiler, başlarına bir şey gelmesi durumunda geride kalanların ekonomik olarak zorlanmasını önlemek amacıyla yaptıranlarda az değil.

Hayat Sigortaları kredi vadesi boyunca, ödeme bitene kadar yapılan sözleşmeler karşılığı yapılan ve kredinin tahsis edilmesi ile peşin olarak poliçe ücretinin alındığı sigortalardır. Kredi vadesi 3 ay olurken konut kredilerinde bu rakam 180 aylara kadar uzanmaktadır. Fakat kişiler 12 ay vade ile kredi kullandıktan iki ay gibi bir süre sonunda kredisini toplu ödeme yapmak suretiyle kapatabiliyorlar. Kapatılan kredi ile geriye kalan 10 aylık döneme ait hayat sigorta poliçesi ise boşluğa düşmüş oluyor ve önemini yitiriyor.

Kapatılan Kredilerin Hayat Sigorta Poliçesi Ne Olur?

Vade bitimine çok uzun süre kala mevcut kredinizin hepsini ödemek yoluyla kapattıysanız yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesinin iptalini isteyerek kalan kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu durumlarda banka şubeniz size şartsız olarak poliçenin iptalini sağlayarak kalan ücretinin iadesini yapmak zorundadır. Fakat birçok vatandaş bu bilgiden habersiz, kredisini ödese bile iptali için bilgilendirilmediğinden mevcut sözleşme devam eder gibi kalan kısım ile banka kazanç sağlamış oluyor.

Kapattığınız kredilerinize istinaden sizden kesilen hayat sigorta poliçesinin iptali için dilekçe yazarak, banka şubenize başvurmanız halinde mevcut banka hesabınıza kalan kısmın iadesi en geç otuz gün içerisinde sağlanacaktır. İadenin sağlanmaması durumunda BDDK üzerinden çevrimiçi başvuru ile şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İptal Edilen Hayat Sigortası İadesi Ne Kadar Olur?

İptal edilen poliçe ile yapılan kesintiler sonrası size iade miktarında farklıklar yaşanacaktır. 12 ay vade için 100 lira poliçe bedeli ödemişseniz, iki ay sonunda kapatılan kredi ile poliçenin iptali sonrası size yaklaşık 60 lira geri ödemesi yapılır.

Banka şubesine yapacağınız başvuru dilekçesine iptalini istediğiniz kredinin poliçe numarası gibi bilgileri eksizsiz yazılmalıdır. Kişilerin genel olarak birden fazla kredisi olduğu düşünüldüğünde yanlış yazılan numaralar ile farklı bir kredi hesabınızın poliçesini iptal ettirebilir ve ileride doğacak zararlara neden olabilirsiniz. Dilekçe ile birlikte hesabınızı kontrol ederseniz yatırılan para ve miktarı ile ilgili ayrıntılı bilginiz olacaktır.

Yapılandırılan Kredilerde Hayat Sigortasının İptali

Hayat Sigorta poliçesinin iptali yapılandırma yoluyla kapatılan krediler için de geçerlidir. Kullanılan kredi ile krediden cayma hakkınız da bulunduğuna daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Eğer krediden cayma hakkınızı kullanırsanız, iptal edilen poliçeden küçük miktarda masraf kesintisi yapılarak tarafınıza iadesi sağlanır.

Etiketler:

Kapatılan Kredinin Hayat Sigortası Bedeli Nasıl Geri Alınır? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Ahmet dedi ki:

  25.10.2017 Tarihinde ihtiyaç kredisi çektim 825 TL sigorta poliçesi aldı
  Borcu hepsini yatıracam geri alabilir myim ?

  1. admin dedi ki:

   Ahmet bey bankaniza basvurun. Bir kismini alanilirsiniz

 2. Ethem dedi ki:

  Hayat sigortasi yaptirdim ancak iptal retmek istedim musteri hizmetlerine gereken evraklari gonderdim subeye basvurmadim direk istenilen evraklari teslim ettim habire salliyorlar benk bu durumda ne yapmaliyim kc aydir yatiriyorum yani kredi kartindan cekim
  yapiliyor.

  1. admin dedi ki:

   Ethem bey bankaya iptali için gönderdiğiniz dilekçeniz ile gönderdiğinize dair dayanak belgeniz bulunuyorsa bu belgeleriniz ile birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Ödediğiniz rakamlarla birlikte iadesini alabileceğiniz bir karar sizin adınıza muhtemelen çıkar.

 3. Yıldız dedi ki:

  10 yıllık hayat sigortası yaptırdım ev kredisi çektiğim için. İki yıl sonra ödeme yaparak krediyi kapattım. Ödemiş olduğum hayat sigortası bin küsur lira idi ama bana iade edilen 370 lira. Bu tutarın doğruluğunu nereden öğrenebilirim?

  1. Turan Ay dedi ki:

   Yıldız hanım bankanıza itiraz edin. Banka olumlu yanıt vermiyorsa kesintileri gösteren dekont ya da belgeleriniz ile mutlaka tüketici hakem heyetine başvuruda bulunun. Kapatılmasına istinaden fazla ücret kesilmesi normal fakat kesintileri, tarihleri, kredi bilgilerini görmek lazım. Hakem heyeti iyi veya kötü bir karar çıkartır sizde bilgilenmiş olursunuz.

Sayfa başına git
error: Content is protected !!