Kapatılan Kredinin Hayat Sigortası Bedeli Nasıl Geri Alınır?

Her ne kadar zorunlu olmasa da bankalar gelir kaynaklarından birisi olan Hayat Sigortasını kredi tahsisi yaparken müşterilerine poliçelendirme yoluna giderler. Böylelikle kredilerden kazanırken, aynı zamanda sigorta poliçesi üzerinden de kazanç sağlamış olurlar. Hatta kredi kampanyaları düzenlerken hayat sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki farklı ödeme planı ile müşterilerini sigorta yaptırmaya yönlendirme çabaları vardır.

Neden Hayat Sigortası

Bir bakıma krediyi kullanan kişiler içinde önemli olan bu sigortanın talebi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Düşük rakamlar karşılığı bile olsa yaptırmak istemeyen kişiler, başlarına bir şey gelmesi durumunda geride kalanların ekonomik olarak zorlanmasını önlemek amacıyla yaptıranlarda az değil.

Hayat Sigortaları kredi vadesi boyunca, ödeme bitene kadar yapılan sözleşmeler karşılığı yapılan ve kredinin tahsis edilmesi ile peşin olarak poliçe ücretinin alındığı sigortalardır. Kredi vadesi 3 ay olurken konut kredilerinde bu rakam 180 aylara kadar uzanmaktadır. Fakat kişiler 12 ay vade ile kredi kullandıktan iki ay gibi bir süre sonunda kredisini toplu ödeme yapmak suretiyle kapatabiliyorlar. Kapatılan kredi ile geriye kalan 10 aylık döneme ait hayat sigorta poliçesi ise boşluğa düşmüş oluyor ve önemini yitiriyor.

Kapatılan Kredilerin Hayat Sigorta Poliçesi Ne Olur?

Vade bitimine çok uzun süre kala mevcut kredinizin hepsini ödemek yoluyla kapattıysanız yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesinin iptalini isteyerek kalan kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu durumlarda banka şubeniz size şartsız olarak poliçenin iptalini sağlayarak kalan ücretinin iadesini yapmak zorundadır. Fakat birçok vatandaş bu bilgiden habersiz, kredisini ödese bile iptali için bilgilendirilmediğinden mevcut sözleşme devam eder gibi kalan kısım ile banka kazanç sağlamış oluyor.

Kapattığınız kredilerinize istinaden sizden kesilen hayat sigorta poliçesinin iptali için dilekçe yazarak, banka şubenize başvurmanız halinde mevcut banka hesabınıza kalan kısmın iadesi en geç otuz gün içerisinde sağlanacaktır. İadenin sağlanmaması durumunda BDDK üzerinden çevrimiçi başvuru ile şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İptal Edilen Hayat Sigortası İadesi Ne Kadar Olur?

İptal edilen poliçe ile yapılan kesintiler sonrası size iade miktarında farklıklar yaşanacaktır. 12 ay vade için 100 lira poliçe bedeli ödemişseniz, iki ay sonunda kapatılan kredi ile poliçenin iptali sonrası size yaklaşık 60 lira geri ödemesi yapılır.

Banka şubesine yapacağınız başvuru dilekçesine iptalini istediğiniz kredinin poliçe numarası gibi bilgileri eksizsiz yazılmalıdır. Kişilerin genel olarak birden fazla kredisi olduğu düşünüldüğünde yanlış yazılan numaralar ile farklı bir kredi hesabınızın poliçesini iptal ettirebilir ve ileride doğacak zararlara neden olabilirsiniz. Dilekçe ile birlikte hesabınızı kontrol ederseniz yatırılan para ve miktarı ile ilgili ayrıntılı bilginiz olacaktır.

Yapılandırılan Kredilerde Hayat Sigortasının İptali

Hayat Sigorta poliçesinin iptali yapılandırma yoluyla kapatılan krediler için de geçerlidir. Kullanılan kredi ile krediden cayma hakkınız da bulunduğuna daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Eğer krediden cayma hakkınızı kullanırsanız, iptal edilen poliçeden küçük miktarda masraf kesintisi yapılarak tarafınıza iadesi sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git