Gebelik Yardımı Nasıl Alınır?

Bu makalemizde gebelik yardımı başvurusunda aranan şartları, başvuruyu nerelere yapabilecekleri, ne kadar süre ile gebelik aylığı alabileceklerini anlatacağız.

Gebelik Aylığı Nedir?

Devletin kadınlara yaptığı yardımlardan biri de Şartlı Gebelik Yardımıdır. Gebeliğin başlangıcından doğum yapılıp lohusallık bitişine kadar aylık 35 TL gebelik yardımı yapılmaktadır. Bu yardımı alabilmek için Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen sağlık kontrol aylarında, gebe olan kadınlar düzenli olarak kontrollerini yaptırmak zorundadırlar. Doğum canlı yada ölü olsun bir ayrım olmadan doğumun hastanede yapılma şartı ile bu ödeme gerçekleşir.

Doğumun gerçeklemesi ile bir defaya mahsus olarak 75 TL, doğumdan sonraki iki ay için lohusallık süresince,  lohusallık takibi ödemesi altında 35 TL, toplamda 70 TL ödeme yapılır.

Doğum eğer dokuz aydan önce yapılmışsa, gebelik yardımı doğum yapıldığı ay dahil olmak üzere yapılır. Düşük yapma, ölü doğum gibi nedenler bu yardımı etkilemez.

Gebelik  Yardımına Başvuru Nereye Yapılır?

Gebelik yardımına başvurular resmi ikamet yerinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Başvuru sırasında T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimlik ve ehliyet vs. dışında gebe olduğunu gösterir bir belge istenilmektedir. Gebe olan kişi 18 yaşın altındaysa, resmi nikahlı olma şartı aranmaktadır. 18 yaşın üstündekiler resmi nikahlı olmadan da bu yardıma başvurabilir.

Başvuru gebeliğin herhangi bir ayında yapılabilir. Başvuru şahsen yada 18 yaşını geçmiş bir yakını tarafından yapılabilir. Geçmişe dönük aylar için ödeme yapılmadığından,  gebeliğin belli olduğu aydan itibaren başvuru yapılması kayıplarınızı önleyebilir.

Gebe başarılı bir doğum yapar  ve tekrar gebe olursa,  yaptığı doğumdan itibaren en az üç ay geçtikten sonra yeni bir gebelik yardımına başvuru yapabilir. Ancak doğum sınırlaması bulunmamaktadır.

Gebeler ile hane halkından birinin Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydı bulunması halinde,  bu yardım başvurusu incelemeye gerek görülmeden kabul edilmeyerek reddedilir. Aynı zamanda hane halkının fakir ve bakıma muhtaç durumda olması gerekmektedir. Vakıf İncelemecisi tarafından yapılan tespitlerin tutanağa işlenmesinden sonra,  Mütevelli Heyeti sizin durumunuza göre yardıma onay verip,  reddedebilir.

Gebelik yardımı programından faydalanacak kadının, Sağlık Bakanlığınca belirlenen periyotlarda sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Kontrolleri yapılmayan kişilerin aylıkları kesilir.

Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

 

Etiketler:

Gebelik Yardımı Nasıl Alınır? Konusuna 15 Yorum Yapıldı
 1. Fatma dedi ki:

  İkiz gebelikte ücret değişirmi

 2. Umutcan dedi ki:

  Bu yardima esim Gebelik yardimi Basvurus tarihi 08.02 2017 dogum tarih 30.08 2017de dogum yapti lahusalikda 10.10 2017de bitti edevleten sorgulayinca devam ediyor yaziyor bu yardimi ne zaman alacaz

  1. admin dedi ki:

   Umutcan bey şimdiye kadar yatması gerekiyordu. Eksiklik bulunabilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz sosyal yarndımlaşma vakfına giderek konuya ait bilgi edinin lütfen.

 3. Filiz dedi ki:

  Bu yardımı nerden alıyoruz peki bilgisi olan varmı

  1. Turan Ay dedi ki:

   Filiz hanım ikamet ettiğiniz bölgenin kaymakamlık binasında faaliyet gösterin sosyal yardımlaşma ve dayanışmak vakfına başvuruda bulunun lütfen.

 4. mahide dedi ki:

  bu yardımı alabilmek için çalıyor olmanız birşey değiştirir mi 11aylik çocuğum var tekrar hamileyim 5haftalik

  1. Turan Ay dedi ki:

   Mahide hanım çalışıyorsanız, SGK kayıtlarınız bulunuyorsa bu yardımı alamıyorsunuz.

 5. Kader dedi ki:

  Merhaba, 5 aylık Hamileyim 2 aya kadar çalışıyordum şimdi çalışmıyorum. Bu maaşı alabilirmiyim. Alabiliyorsam maaşın detaylarını belirtirmisiniz ne kadar alacağım diye

  1. Turan Ay dedi ki:

   Kader hanım sigortalılığınız devam ediyorsa bu yardımı alamıyorsunuz. Devam etmiyorsa hamileliğinizin takip altına alınması gerekiyordu. Gerekti takibin yapılmamasından dolayı yine alamayacaksınız.

 6. Filiz azat dedi ki:

  Ben bu yardımdan faydalanıyorum da postaneden değil de postane kartına yatırıyor lar mi acaba bu yardımı otomatikmen

  1. Turan Ay dedi ki:

   Filiz hanım Aynı hesap üzerinde ikiside

 7. Halim bağcı dedi ki:

  Merhaba ben halim eşim bir aylik hamile yalniz sigortaliyiz gebelik maasindan yararlaniyormuyuz

  1. Turan Ay dedi ki:

   Halim bey geliriniz muhtaçlık sınırı üstünde olduğundan bu imkandan yararlanamıyorsunuz.

 8. Yasemin dedi ki:

  Mrb bn 9ayluk.gebeyim.suan 8 aylikken gebelik maasi icin baswurdum ama iptal edildi çünkü gorevlinin dedigine gore gec kalmisim we 7 aylikken gelmem gerekiyomus yoksa islem uzun sürüyor bu yarfimdan yararlanamaz sınız dedi

  1. Turan Ay dedi ki:

   Evet Yasemin hanım süre olarak çok geç kalmışsınız.

Sayfa başına git